Példák a kifizető érdekében használt személygépkocsi költségtérítésére

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) rendszerében a gépjárművek hivatali-, üzleti célú használatával kapcsolatos kiadások elismert költségnek minősülnek, melyeket a magánszemély jövedelmének kiszámításánál nem kell figyelembe venni. A gépjárművek használatával kapcsolatos szabályok, a költségelszámolás módja különböznek attól függően, hogy a magánszemély saját vagy nem saját tulajdonában lévő (pl. bérelt) gépjárművét használja-e a kifizető érdekében.

E heti hírlevelünkben a hivatali-, üzleti céllal használt személygépkocsi költségtérítésének módozatait, elszámolási szabályait, illetve ezzel kapcsolatos példákat Dr. Rosenfeld Anita, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály tájékoztatási szakreferense ismerteti Önökkel a 2014. március 26-i - "Munkaadók költségtérítési kötelezettségei" címen tartott - Pentás konferencia előadása alapján.

I. Saját személygépkocsi kifizető érdekében történő használata Személygépkocsi fogalma

Hivatali-, üzleti utazás esetén utazási költség felmerülhet a munkavállaló saját személygépkocsijával történő használat esetén is. Ezen eset helyes megítéléséhez szükséges a személygépkocsi fogalmának ismerete, melyet az Szja tv. 3. § 45. pontja határoz meg:

  • 4, illetve 3 abroncskerékkel felszerelt olyan gépjármű, amely a vezetővel együtt legfeljebb 8 felnőtt személy szállítására alkalmas - ide tartozik a benzinüzemű, a dízelüzemű, az elektromos üzemű, a gázüzemű személygépkocsi, a versenyautó, az önjáró lakóautó,
  • az a vegyes használatú, 2500 kg-ot meg nem haladó megengedett együttes tömegű olyan gépjármű (nagy rakodóterű személygépkocsi), amelynek rakodótere gyárilag kialakítva kettőnél több utas szállítására alkalmas, de kézzel egyszerűen oldható ülésrögzítése révén a felhasználás szerinti terhek szállítására bármikor átalakítható a válaszfal mögötti rakodótér - ideértve azt is, ha az ülés eltávolítására visszafordíthatatlan műszaki átalakítással került sor.

A személygépkocsi fogalma többek között azért is fontos, mert a gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény (Gjt.) a cégautóadóra vonatkozó szabályok körében az Szja tv. szerinti személygépkocsi fogalomra utal vissza. A személygépkocsi tulajdonosának a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás befizetését igazoló szelvénnyel kell igazolnia a tulajdonjogot. A saját tulajdonban lévő fogalomkör nemcsak a magánszemély tulajdonát képező személygépkocsit jelenti, hanem az általa zárt végű lízingbe vett járművet is, illetve a házastárs tulajdonában lévő vagy általa zárt végű lízingbe vett személygépkocsit is.

Költségtérítés

A saját tulajdonú személygépkocsi használatára tekintettel kétféle költségtípus megtérítése lehetséges:

  • üzemeltetéssel kapcsolatos költségek (pl. üzemanyagköltség, szerviz-, karbantartási-, javítási költségek, kötelező felelősségbiztosítás díja),
  • szolgáltatások igénybevételével kapcsolatos költségek (pl. autópálya használat-, úthasználat díja, parkolási költségek).

A magánszemélynek kell eldöntenie, hogy melyik típusú költség-elszámolási módszert választja:

  • útnyilvántartás,
  • kiküldetési rendelvény

alapján történő elszámolás.

Útnyilvántartás alapján történő költségtérítés Az útnyilvántartás alapján történő költségtérítés esetén

  • a ténylegesen megtett utak figyelembevételével vagy
  • átalány alapján részesül bevételben a magánszemély.

A magánszemélynek nyilatkozatot kell adnia a munkáltatónak a költségeiről, így az útnyilvántartás szerint igazolt futásteljesítmény, a ténylegesen megtett kilométer alapján kétféleképpen kerülhet sor a költségelszámolásra:

  • üzemanyagköltség és számlával (bizonylattal) igazolt egyéb költségek (fenntartási-, javítási- és felújítási költségek az üzleti-, hivatali célú és a magánhasználat arányában),
  • üzemanyagköltség és kilométerenként 9 Ft általános személygépkocsi normaköltség alapján.

Az üzemanyagköltség elszámolására két módon van lehetőség:

  • a 60/1992. (IV.1.) Korm. rendeletben meghatározott fogyasztási norma szerinti üzemanyag-mennyiség és a NAV által közzétett üzemanyagár szorzataként meghatározott összeg vagy
  • a számlával igazolt üzemanyag vásárlás vehető figyelembe (ekkor az üzemanyag-mennyiség nem lehet több, mint az üzemi használatra az üzemanyag-fogyasztási normával számított mennyiség).

A hivatkozott 60/1992. Kormányrendelet értelmében alapnorma vagy alapnorma átalány vehető figyelembe üzemanyag fogyasztási normaként. Amennyiben nem lehet megállapítani az üzemanyag fogyasztási normát, akkor vagy a gyártó adataiból kell kiindulni, vagy arra is lehetőség van, hogy szakértő állapítsa meg az adott gépjárműre vonatkozó üzemanyag fogyasztási normát.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal mindig előzetesen, a tárgyhónapot megelőző hónap 25. napjáig teszi közzé a Magyar Közlönyben a tárgyhónapra vonatkozóan alkalmazható üzemanyagárat.

Példa: egy személygépkocsinak 8,5 liter az üzemanyag fogyasztási normája 100 km-en. A hivatali út 200 km. Az útra 17 liternél (2x8,5) több üzemanyagot nem lehet elszámolni, még akkor sem, hogyha a számlával igazolt üzemanyag vásárlás költségeinek a megtérítésére kerül sor. Az üzemanyagköltségen kívüli egyéb költségeket számlával vagy a 9 Ft/km általános személygépkocsi normaköltség figyelembevételével lehet elszámolni (pl. fenntartási-, javítási-, felújítási költségek, mosatási költségek, olajcsere, kötelező szerviz díj, gépjárműadó, illetve biztosítási díj). Példa: egy magánszemély 100 km-es útra 2 ezer Ft költségtérítést kap a munkáltatójától, az általános személygépkocsi normaköltség szerinti elszámolást választotta. Ezáltal 900 Ft vehető figyelembe költségként, a fennmaradó 1100 Ft munkaviszonyból származó jövedelemként adózik.

A magánszemély üzemanyag- és egyéb költségek elszámolására vonatkozó választása teljes adóévre, és valamennyi általa használt személygépkocsira vonatkozik. Kiküldetési rendelvény alapján történő költségtérítés Az útnyilvántartás vezetésén kívül lehetőség van a kiküldetési rendelvény alapján történő költségtérítésre, mely esetben nem keletkezik cégautóadó fizetési kötelezettsége. Az Szja tv. 3. § 83. pontja alapján a kiküldetési rendelvény a kifizető által két példányban kiállított bizonylat, melynek kötelező tartalmi elemei:

  • a magánszemély neve, adóazonosító jele,
  • a gépjármű gyártmányának, típusának megnevezése, forgalmi rendszáma,
  • a hivatali, üzleti utazás(ok) célja, időtartama, útvonala, a futásteljesítmény,
  • az utazás költségtérítése, valamint ezen költségtérítés kiszámításához szükséges adatok (üzemanyag-fogyasztási norma, üzemanyagár, stb.)

Eredeti példányát a kifizető, másolatát a magánszemély a bizonylatok megőrzésére vonatkozó rendelkezések betartásával köteles megőrizni. A kiküldetési rendelvény alapján hivatali-, üzleti utazás költségtérítése címén a teljesített kilométer-távolság (futásteljesítmény) figyelembe vételével az utazásra kapott összeget nem kell bevételként figyelembe venni, ha a térített összeg nem haladja meg a jogszabályban meghatározott, igazolás nélkül elszámolható mértéket [Szja tv. 7. § (1) bekezdés r) pontja].

Az igazolás nélkül elszámolható költség mértéke: a kifizető által a magánszemélynek a saját személygépkocsi használata miatt kifizetett költségtérítés összegéből a kiküldetési rendelvényben feltüntetett kilométer-távolság szerint az üzemanyag-fogyasztási norma és legfeljebb a NAV által közzétett üzemanyagár, valamint 9 Ft/km általános személygépkocsi normaköltség alapulvételével kifizetett összeg [Szja tv. 3. sz. melléklet II/6. pont].

Példa: a munkáltató kiküldetési rendelvény alapján 200 km hivatali-, üzleti útra küldi ki a munkavállalót, saját gépkocsi használatára tekintettel költségtérítést ad. A személygépkocsi fogyasztási normája: 8,5l/100 km, a 95-ös ólmozatlan motorbenzin NAV által közzétett ára az adott hónapban 409 Ft/liter. Igazolás nélkül elszámolható költségként a magánszemély által figyelembe vehető összeg:[(200kmx8,5l/100kmx409Ft/l)+9Ft/kmx200km)]=6953Ft+1800Ft= 8753Ft.

Ha az igazolás nélkül elszámolható költségnél magasabb összeget ad a munkáltató a munkavállalónak, akkor a magánszemélynek választási lehetősége van:

  • az igazolás nélkül elszámolható összeget tekinti költségnek, és az ezt meghaladó összeg munkabérként adóköteles, vagy
  • ha rendelkezik bizonylatokkal a felmerült költségeiről, akkor azokat elszámolhatja a bevételével szemben, útnyilvántartás vezetése mellett. Ebben az esetben azonban már cégautóadó fizetési kötelezettsége is felmerül.

II. Nem saját tulajdonú személygépkocsi kifizető érdekében történő használata

A munkáltató fizethet költségtérítést olyan esetben is, ha a magánszemély nem a saját tulajdonában lévő személygépkocsit használja hivatali-, üzleti célra, hanem pl. bérel egy autót, vagy szívességi használatba kap egy személygépkocsit a hivatali útjához. Ilyen esetben felmerült költségek megtérítésére is lehetőség van, de csak útnyilvántartás vezetése mellett, tehát a kiküldetési rendelvényre vonatkozó kedvezőbb szabályok már nem alkalmazhatók ilyenkor, a költségelszámolás lehetősége korlátozott:

  • a fogyasztási norma szerinti üzemanyag-mennyiség figyelembe vételével számla alapján, vagy a NAV által közzétett üzemanyagár és az üzemanyag-fogyasztási norma alapul vételével megállapított üzemanyagköltség számolható el
  • a hivatali, üzleti utak arányában elszámolhatók azon egyéb költségek, amelyek a bérleti (szívességi használatról szóló) szerződés alapján a magánszemélyt terhelik.

Úthasználati díj Az Szja tv. 3. sz. melléklet I/23. pontja külön említi az úthasználati díjat, mely kiadást az úthasználatra jogosultság időszakában - a díjköteles útszakaszon történt üzleti célú futásteljesítmény arányában - költségként figyelembe lehet venni. A költségtérítésből a magánszemély a saját és nem saját tulajdonban lévő személygépkocsi hivatali-, üzleti célú használata esetén az útnyilvántartással alátámasztott tételes kimutatás alapján, a díjköteles útszakaszon hivatali-, üzleti célból megtett utakra számolhat el költséget. Ha a munkáltató vásárolja meg az autópálya-matricát és a munkavállaló a saját személygépkocsiját használja, akkor az Szja tv. 4. § (2a) bekezdése alapján nem keletkezik bevétele a magánszemélynek. Ezen költségek külön nevesített, jellemzően előforduló költségek, ezért a 9 Ft/km általános személygépkocsi normaköltség mellett számolhatók el (pl. ha a munkáltató kiküldetési rendelvény alapján ad költségtérítést a magánszemélynek, és emellett megtéríti az autópálya-használati díjat is, akkor ez utóbbi költségtérítés miatt nem kell cégautóadót fizetni).

Hozzászólások

  1. Hozzászóló
    Kiss János

    Tisztelt Adószakértők,

    Főállásban, heti 40 órában dolgozom egy munkaközvetítő cégnél. A cég rendelkezésemre bocsájtott egy személygépkocsit üzemanyagkártyával. Ezt napi szinten használom üzleti és magáncélra egyaránt.
    A napokban jelentkeztem egy kis keresetkiegészítésre. Belföldi futárként fogok dolgozni heti 8 órában. Felajánlották az üzemanyagköltésg megtéritését NAV-os norma szerint, ami 6,7L/100Km gázolajos autoknál.
    A kérdésem az, hogy itt kérhetem-e a térítést úgy, hogy céges autóm és az üzemanyagkártya a főállású munkaadóm tulajdonában van? Köszönöm!

  2. Hozzászóló
    Ábel

    Hasznos alkalmazás az adminisztráció csökkentése érdekében:
    https://hello.inetrack.hu/t/utvonal-nyilvantartas/179

  3. Hozzászóló
    Kádár László

    Arra lennék kíváncsi van e törvényben előírt határideje az üzemanyagköltség megtérítésének?Ugyanis a cég átvezényelt bennünket másik munkahelyre és már a második hónap telt le de nem akaródzik neki küldeni a benzinköltséget hiába küldtük be időben az elszámolást:

  4. Hozzászóló
    Schmidt Heléna

    Tisztelt Adószakértők!

    Abban kérném tanácsukat, hogy KATA-s egyéni vállalkozó vagyok és saját autómat használnám egy olyan munkához ahol, ügyfeleket látogatnék tanácsadás céljából. Ebben az esetben melyik lehetőséget választhatom az elszámoláshoz?


    Válaszukat előre is köszönöm!

Szóljon hozzá a témához!

PENTA UNIÓ

PENTA UNIÓ

Oktatási Centrum

A böngészője elavult.

A PENTA UNIÓ weboldalának fejlesztésekor arra törekedtünk, hogy az oldal böngészése
a lehető legegyszerűbb és legkényelmesebb legyen. Ennek érdekében a legfrissebb
technológiákat alkalmaztuk, melyek közül néhány kezelésére az Ön böngészője nem
alkalmas. A teljeskörű felhasználói élmény érdekében javasoljuk, hogy frissítse böngészőjét.

Frissítse böngészőjét ingyenesen...

firefox

...vagy böngésszen tovább

Személyre szabott böngészési élmény?

Ahhoz, hogy személyre szabott élményt nyújthassunk weboldalunkon, el kell fogadnia a Cookie-k (sütik) használatát. Az adatokat biztonságban kezeljük és kizárólag fair play módon használjuk: Adatkezelési szabályzat

Elfogadom a sütiket Módosítom a beállításokat
Elengedhetetlen sütik

A feltétlenül szükséges sütiket mindig engedélyezni kell, ezek nélkül az oldal működése nem tud megvalósulni. Ezekben a sütikben személyes adatokat nem tárolunk és semmi másra nem használjuk őket, csak hogy az oldal működését biztosítsuk.

Elengedhetetlen sütik

Funkcionális sütik

Ez a webhely a Google Analytics-et használja anonim információk gyűjtésére, mint például az oldal látogatóinak száma és a legnépszerűbb oldalak. A statisztikában nincs semmilyen személyes adat, célja, hogy pontosabb képet kapjunk látogatóink számáról és az oldalaink látogatottságáról.

Funkcionális sütik

Marketing sütik

Marketing célú sütik segítsgével pontosabb képet kapunk látogatóink szolgáltatásaink és termékeink iránti érdeklődéséről, így személyre szabott ajánlatokkal tudjuk segíteni. A gyűjtött személyes adatokról és a szolgáltatásokról részletes lista található az Adatkezelési szabályzatban

Marketing

Beállításait a későbbiekben a lábléc menüben található "Süti beállítások"-ra kattintva tudja megváltoztatni.

Összes elfogadása Beállítások mentése