A könyvelői szakma helyzetjelentése 2022 felmérés eredménye

 

Partnerünk a Számvitel Navigátor rövid összefoglalója 1 070 könyvelő által kitöltött kérdőíve alapján készített empirikus vizsgálatának eredményeit összegzi. Ez a minta a könyvelői közösség kb. 1,5-2 %-a, így ebből a szempontból a mintájuk reprezentatív, hiszen a közvélemény kutatások esetében ugyanez az arány általában 0,02 % körül alakul, ráadásul a kitöltők között minden könyvelői szekció (kisebb könyvelő irodák, nagyobb könyvelő cégek, multi könyvviteli szolgáltatást végző vállalkozások, nem könyvelő cégek) könyvelői jelentős számban előfordultak.

Felmérésük kifejezetten a könyvelő munkakörben foglalkoztatottakra terjedt ki, tehát nem tartalmazza a szintén pénzügyi-számviteli (jellemzően mérlegképes könyvelő) végzettséggel betölthető legjobban fizető munkakörökben (pénzügyi vezető, gazdasági igazgató, elemző, adótanácsadó, könyvvizsgáló stb.) kollégák adatait.

A kérdőíves felmérésben résztvevő 621 vidéki- és 449 budapesti könyvelő végzettség, a szakmában eltöltött évek és a munkavégzés helye szerinti megoszlását az alábbi táblázatok és diagramok mutatják.

 A felmérésben résztvevők végzettség szerinti megoszlása

1. ábra: A felmérésben résztvevők végzettség szerinti megoszlása

 A felmérésben résztvevők megoszlása a szakmában eltöltött idő alapján

2. ábra: A felmérésben résztvevők megoszlása a szakmában eltöltött idő alapján

A felmérésben résztvevők munkavégzés helye szerinti megoszlása

3. ábra: A felmérésben résztvevők munkavégzés helye szerinti megoszlása

A felmérésben résztvevők 44 %-a tehát diplomás könyvelő, 38,28 %-a 5 évnél rövidebb, 61,72 %-a 5 évnél hosszabb ideje dolgozik a szakmában. Miután partnerünk mérlegképes könyvelő oktatással foglalkozik, ezért a megkérdezettek körében (így a felmérésükben) a pályakezdők és a néhány éve a pályán lévők felülreprezentáltak.

A könyvelők 76 %-ának van mérlegképes könyvelői képesítése és a kitöltők kb. fele (52 %-a) könyvviteli szolgáltatást végző vállalkozásnál (kisebb könyvelő irodák, nagyobb könyvelő cégek, multinacionális könyvvelő vállalkozások) dolgozik. A könyvelők kb. egyharmada kisebb könyvelőirodában dolgozik és mindösszesen csak 6 % lát el könyvviteli feladatokat multinacionális vállalkozásoknál.

Elemzésük alapvetően négy kérdésre koncentrál:

1. Hogyan alakul a főállású könyvelők átlagkeresete a végzettség, a szakmában eltöltött évek, a munkavégzés helye stb. szerint?
2. Milyenek az elhelyezkedési esélyek a végzettség és Budapest-vidék viszonylatában?
3. Mik a konkrét könyvelői feladatok a szakmában eltöltött évek függvényében?
4. Mennyire szeretik a könyvelők a munkájukat és mennyire ajánlanák azt másoknak?

A jövedelmi viszonyokat kizárólag a főállású könyvelők és a vállalkozók körében, az egyéb kérdéseket az összes kitöltő vonatkozásában vizsgálták.

I. Átlagkereset alakulása

1. táblázat: A bruttó átlagkereset alakulása a KSH összesített adatai alapján a vizsgált időszakban

1. táblázat: A bruttó átlagkereset alakulása a KSH összesített adatai alapján a vizsgált időszakban

A KSH összesített adatai alapján már az analitikus könyvelők (leginkább pénzügyi-számviteli ügyintézők) átlagkeresete is meghaladja az országos átlagkeresetet. A 30 év alatti mérlegképes könyvelők, a könyvszakértők (könyvvizsgálók) és a számviteli vezetők átlagkeresete már közel másfélszerese az országos átlagfizetésnek, a 30 éven túli szakmabeliek pedig akár az országos átlagkereset két és fél-háromszorosát is megkereshetik.

A könyvelői szakmához kapcsolódó jövedelmi viszonyokat leginkább a szakmában eltöltött idő viszonylatában mérték, hiszen ebben a szakmában vannak, akik csak 30. életévük után, sőt olyanok is szép számban akadnak, akik 40-50 évesen egy pályakorrekciót követően kezdenek el könyvelni.2. táblázat: A bruttó átlagkereset alakulása az eltöltött évek és Budapest-vidék viszonylatában2. táblázat: A bruttó átlagkereset alakulása az eltöltött évek és Budapest-vidék viszonylatában

A pályakezdő teljes munkaidőben dolgozó és a vállalkozó könyvelők országos átlag bruttó keresete 362 500 forint, a több, mint 8 éve könyvelő kollégák esetében pedig majdnem 600 000 forint. A pályakezdő könyvelők Budapesten 410 417 forint-, vidéken 332 237 forint körül keresnek. A budapesti könyvelők átlagosan kb. 23 %-kal, a pályakezdő budapesti könyvelők pedig átlagosan 23,5 %-kal keresnek többet, mint a vidékiek.
A KSH szerinti rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset a vizsgált időszakban 457 300 forint, vagyis a könyvelők többsége már 3 évvel a pályakezdést követően az átlag felett keres. A táblázat alapján az is jól látható, hogy 5-6 év után a könyvelők átlagbére a pályakezdő átlagbérének a másfélszeresét is elérhetik.

Érdemes azt is megnézni, hogy a mérlegképes könyvelő képesítéssel rendelkezőknek (ha az alacsonyabb szintű végzettségű könyvelőket nem vesszük figyelembe) hogyan alakul az átlagkeresete a szakmában eltöltött évek alapján.3. táblázat: A mérlegképes könyvelői képesítéssel rendelkezők bruttó átlagkeresetének alakulása az eltöltött évek viszonylatában3. táblázat: A mérlegképes könyvelői képesítéssel rendelkezők bruttó átlagkeresetének alakulása az eltöltött évek viszonylatában

A következő táblázat alapján az is megállapítható, hogy azok a könyvelők, akik a munkavégzésük során valamilyen idegen nyelvet is használnak, azok a fővárosban átlagosan 18 %-kal, vidéken pedig 31 %-kal többet tudnak keresni.

4. táblázat: A bruttó átlagkereset alakulása Budapest-vidék és az idegen nyelv használatának viszonylatában

4. táblázat: A bruttó átlagkereset alakulása Budapest-vidék és az idegen nyelv használatának viszonylatában

Az átlagkereset alakulását természetesen az is befolyásolja, hogy a könyvelő milyen vállalkozásnál lát el könyvviteli feladatokat, milyen végzettséggel rendelkezik.

5. táblázat: A pályakezdő bruttó átlagkereset alakulása a munkaadó vállalkozás típusának viszonylatában

5. táblázat: A pályakezdő bruttó átlagkereset alakulása a munkaadó vállalkozás típusának viszonylatában


6. táblázat: A szakmában 6-8 éve dolgozók bruttó átlagkeresetének alakulása a munkaadó vállalkozás típusának viszonylatában

6. táblázat: A szakmában 6-8 éve dolgozók bruttó átlagkeresetének alakulása a munkaadó vállalkozás típusának viszonylatában


7. táblázat: A bruttó átlagkereset alakulása a munkaadó vállalkozás típusának viszonylatában

7. táblázat: A bruttó átlagkereset alakulása a munkaadó vállalkozás típusának viszonylatában


A könyvelői végzettségnek egyik nagy előnye, hogy a pályakezdők előtt számos karrier út áll. A választást nagyban befolyásolja a végzettség, a nyelvtudás, valamint az ambíciók és tervek is irányítják a pályakezdők döntését.
A legtöbb fizetést a multi könyvelő cégek kínálják. Az SSC-kben (Shared Service Centerek) az átlag fizetés majdnem 600 000 forint, az egyéb multi cégeknél pedig eléri majdnem a 800 000 forintot is. Fontos azonban megjegyezni, hogy a szolgáltató központok és az egyéb multi vállalkozások kizárólag nyelvtudással rendelkező pályakezdőket várnak és az SSC-knél az első években csak egy-egy területhez kapcsolódó részfeladatok várják a könyvelőket.
A multi könyvelő cégeknél 6-8 év után például csoportvezetőként akár 750 000 forint körüli fizetés is elérhető.
Viszonylag jó kezdő fizetésre számíthat az is, aki nem egy könyvelő cégnél, hanem egy kis- és középvállalkozásnál vagy egy nagyvállalkozásnál helyezkedik el könyvelési területen. A nem könyvviteli szolgáltatást végző kis-és közép vállalkozásoknál 556 753 Ft-ot, a nagyvállalkozásoknál 576 600 Ft-ot keres egy könyvelő.
Az első években szakmailag a legtöbbet a nem multi könyvelő cégeknél lehet fejlődni, bár a kezdő fizetés szembetűnően ezeknél a vállalkozásoknál a legalacsonyabb. Mégis úgy gondolják, hogy ha valaki egyszer saját könyvelő céget szeretne, akkor a saját könyvelő vállalkozás legjobb „iskolái” pont az ilyen vállalkozások lehetnek.

8. táblázat: A könyvelői képesítéssel rendelkezők bruttó átlagkeresetének alakulása a végzettség viszonylatában

8. táblázat: A könyvelői képesítéssel rendelkezők bruttó átlagkeresetének alakulása a végzettség viszonylatában


A diplomás könyvelők átlagfizetése magasabb, mint a nem diplomás könyvelőké, de a felmérésük alapján egy nem diplomás mérlegképes könyvelő alig 18 %-kal keres kevesebbet, mint egy mérlegképes képesítéssel rendelkező diplomás könyvelő. A táblázat alapján az is jól látható, hogy a pénzügyi-számviteli ügyintéző végzettség után érdemes továbbtanulni és megszerezni a mérlegképes könyvelő képesítést, hiszen 35%-kal több fizetést lehet elérni mérlegképes könyvelőként, mint pénzügyi-számviteli ügyintéző végzettséggel.

II. Elhelyezkedési esélyek

9. táblázat: Elhelyezkedési esélyek a végzettség függvényében a pályakezdők és az 1-2 éve a szakmában dolgozók körében

9. táblázat: Elhelyezkedési esélyek a végzettség függvényében a pályakezdők és az 1-2 éve a szakmában dolgozók körében

Az elhelyezkedési esélyek a könyvelő szakmában nagyon kedvezőek. A diplomás mérlegképes könyvelőknek a 83,7 %-a a legrosszabb esetben is a képzés befejezését követő 3 hónapon belül, közel 90 %-uknak pedig legkésőbb 6 hónapon belül sikerült elhelyezkednie. Ez az arány a nem diplomás mérlegképes könyvelők esetében is hasonlóan nagyon kedvező: maximum 3 hónapon belül 85,5 %, maximum 6 hónapon belül 89,85 %. A pénzügyi-számviteli ügyintézői képesítéssel rendelkező könyvelők elhelyezkedési esélyei is nagyon jók, de a táblázat alapján jól látható, hogy a későbbiekben érdemes a mérlegképes képesítést is megszerezni.

Megtévesztő lehet, hogy a táblázat alapján már a képzés megkezdése előtt többen elhelyezkednek könyvelő munkakörben. Ennek alapvetően két oka van:
-a mérlegképes könyvelő képzés előtt már sokan  elhelyezkednek szakirányú, de nem mérlegképes végzettséggel (pl. pénzügyi-számviteli ügyintéző végzettséggel, vagy közgazdász diplomával),
-a könyvelő munkakör legalacsonyabb szintjéhez (pl: számlák válogatásához, a könyvelők által lekönyvelt számlák gépre viteléhez… nincs szükség könyvelő végzettségre).

10. táblázat: Elhelyezkedési esélyek Budapest-vidék viszonylatában a pályakezdők és az 1-2 éve a szakmában dolgozók körében

10. táblázat: Elhelyezkedési esélyek Budapest-vidék viszonylatában a pályakezdők és az 1-2 éve a szakmában dolgozók körében

 

Budapesten a könyvelők is nagyobb eséllyel kapnak hamarabb állást, de az elmúlt két évben a könyvelők 79 %-a vidéken is el tudott helyezkedni a képzés befejezését követő legkésőbb 3 hónapon belül, az pedig különösen jó hír a könyvelői szakmát választóknak, hogy a budapesti könyvelők 70 %-a, a vidéki könyvelők közel 60 %-a már a képzés ideje alatt vagy azt megelőzően már el tudott helyezkedni.

III. Könyvelői feladatok

11. táblázat: Könyvelői feladatok a könyvelői pályán eltöltött évek alapján

11. táblázat: Könyvelői feladatok a könyvelői pályán eltöltött évek alapján


A könyvelők pályájuk előrehaladtával általában egyre komplexebb és magasabb szakmai szintű feladatokat látnak el. A pályakezdők leginkább adatrögzítéssel, előkészítéssel és/vagy egy-egy terület (vevők, szállítók, bank stb.) könyvelésével foglalkoznak, majd néhány év után a könyvelők egy vállalkozás teljes körű könyvelését láthatják el, nagyobb cégeknél pedig 3-5 év után csoportvezetőként, supervisorként vagy menedzserként több könyvelő kolléga munkáját koordinálják, ellenőrzik.

IV. Elégedettség

4. ábra: Mennyire tart attól, hogy a digitalizáció eredményeként esetleg elveszíti állását és pályát kell korrigálnia?

4. ábra: Mennyire tart attól, hogy a digitalizáció eredményeként esetleg elveszíti állását és pályát kell korrigálnia?


A könyvelői munkát támogató szoftverek, különböző programok rohamos fejlődése, a jogszabályi környezet állandó változása következtében a könyvelői feladatok folyamatosan átalakulóban vannak. Az adminisztratív könyvelői feladatok jelentős részét várhatóan átveszik a különböző szoftverek és a hangsúly a számviteli kimutatások elemzésére és a tanácsadásra helyeződhet át. Ettől függetlenül a könyvelői végzettségre hosszú távon is nagy szükség lesz és a mérlegképes könyvelői képesítés pár év múlva is nélkülözhetetlen lesz a szakmában. A változásokkal kapcsolatosan a könyvelői társadalom is optimista álláspontot képvisel, hiszen a könyvelők 70 %-a egyáltalán nem tart attól, hogy a digitalizáció eredményeképpen elveszíti az állását és kevesebb, mint 4 % tart nagyon a változásoktól.

5. ábra: Mennyire szeretik a munkájukat a könyvelők?

5. ábra: Mennyire szeretik a munkájukat a könyvelők?

A könyvelők szeretik a munkájukat. A válaszadók 83,57 %-a arra a kérdésre, hogy „Mennyire szereti a munkáját” 1-től 5-ig terjedő skálán 4-es és 5-ös osztályzatot adott és mindösszesen 4,51 %-uk nem szereti a hivatását (1-es és 2-es osztályzat).

6. ábra: Vállalkozói hajlandóság a könyvelők körében

6. ábra: Vállalkozói hajlandóság a könyvelők körében


A könyvelők többsége (54 %-a) nem tervezi, hogy saját könyvelő vállalkozást csinál, a megkérdezettek 22 %-a szeretne majd egyszer saját könyvelőcéget és partnerünk felmérése alapján a könyvelők 24 %-ának van már saját könyvelő vállalkozása.

Összegzésként elmondható, hogy a könyvelő szakma az országos átlagnál magasabb fizetést, gyors elhelyezkedést, kiszámítható karrier utat és egy szerethető életpályát kínál, éppen ezért a könyvelő szakma és ezen belül kiemelten a mérlegképes könyvelői végzettség igen vonzó a pályaválasztók és a pályakorrekció előtt állók számára.

Jelentkezz most induló képzéseinkre a megfelelő képre kattintva! >>

Jelentkezéshez kattints ide!        Jelentkezéshez kattints ide!      Jelentkezéshez kattints ide!

Szóljon hozzá a témához!

PENTA UNIÓ

PENTA UNIÓ

Oktatási Centrum

A böngészője elavult.

A PENTA UNIÓ weboldalának fejlesztésekor arra törekedtünk, hogy az oldal böngészése
a lehető legegyszerűbb és legkényelmesebb legyen. Ennek érdekében a legfrissebb
technológiákat alkalmaztuk, melyek közül néhány kezelésére az Ön böngészője nem
alkalmas. A teljeskörű felhasználói élmény érdekében javasoljuk, hogy frissítse böngészőjét.

Frissítse böngészőjét ingyenesen...

firefox

...vagy böngésszen tovább

Személyre szabott böngészési élmény?

Ahhoz, hogy személyre szabott élményt nyújthassunk weboldalunkon, el kell fogadnia a Cookie-k (sütik) használatát. Az adatokat biztonságban kezeljük és kizárólag fair play módon használjuk: Adatkezelési szabályzat

Elfogadom a sütiket Módosítom a beállításokat
Elengedhetetlen sütik

A feltétlenül szükséges sütiket mindig engedélyezni kell, ezek nélkül az oldal működése nem tud megvalósulni. Ezekben a sütikben személyes adatokat nem tárolunk és semmi másra nem használjuk őket, csak hogy az oldal működését biztosítsuk.

Elengedhetetlen sütik

Funkcionális sütik

Ez a webhely a Google Analytics-et használja anonim információk gyűjtésére, mint például az oldal látogatóinak száma és a legnépszerűbb oldalak. A statisztikában nincs semmilyen személyes adat, célja, hogy pontosabb képet kapjunk látogatóink számáról és az oldalaink látogatottságáról.

Funkcionális sütik

Marketing sütik

Marketing célú sütik segítsgével pontosabb képet kapunk látogatóink szolgáltatásaink és termékeink iránti érdeklődéséről, így személyre szabott ajánlatokkal tudjuk segíteni. A gyűjtött személyes adatokról és a szolgáltatásokról részletes lista található az Adatkezelési szabályzatban

Marketing

Beállításait a későbbiekben a lábléc menüben található "Süti beállítások"-ra kattintva tudja megváltoztatni.

Összes elfogadása Beállítások mentése