Gyakran ismételt kérdések a Vállalkozási mérlegképes könyvelő hatósági képzéssel kapcsolatban

Milyen végzettséggel kezdhető meg a képzés?

Az érettségi bizonyítvány elegendő a képzés megkezdéséhez.

Milyen "tantárgyakból" épül fel a képzés? Azok között van-e egymásra épülés?

A hatósági képzés 7 modulja szakmai alapozó (5 db) és szakmaspecifikus (2 db) képzési modulokra bontható. A szakmaspecifikus képzési modulok kompetenciáinak elsajátítása csak az alapozó modulok képzésének oktatása után történik. A szakmaspecifikus képzési modulok követelményeinek mérését akkor lehet megkezdeni, ha a szakmai alapozó modul kompetenciáinak mérését a képzésben résztvevő eredményesen teljesítette.

Milyen időtartamú a képzés?

A képzés (felmentés nélkül, teljes óraszámban) 1150 tanóra, mely kb. kettő év (ütemezéstől függően néhány hónnappal lehet több vagy kevesebb is).

Mi történik miután regisztráltam a honlapon a képzésre? Hogyan tudok beiratkozni?

  1. A jelentkezési űrlap kitöltését követően a jelentkezést azonnal visszaigazoljuk e-mailben a részletekkel együtt. 
  2. A regisztrációs díjról (beleszámít a tanfolyami díjba) e-mailben számlát küldünk. 
  3. A regisztrációs díj befizetésének jóváírásától hozzáférést biztosítunk a Bónusz tananyaghoz, mely a Könyvviteli ismeretek modul elektronikus távoktatási óra anyaga.
  4. Az előírt bemeneti feltételeket igazoló dokumentumok (érettségi bizonyítvány), illetve a felmentést alátámasztó dokumentumok (ha van) a Penta TudásTérbe töltendők fel!
  5. A tanfolyam indulását megelőző 2-3 héten belül részletesen tájékoztatást küldünk a jelentkezés során megadott e-mail címedre a beiratkozás folyamatáról, ebben a folyamatban lehetőség lesz megjelölni a választott fizetési opciót esetleges igényelt kedvezményt (egy összeg/részlet/kismama/kispapa kedvezmény).

Mi történik akkor, ha nem fizetem be a regisztrációs díjat a számlán szereplő határidőig?

Ha a képzésre jelentkező a regisztrációs díjat nem fizeti be határidőre, akkor eleshet a honlapon a jelentkezésekor érvényes kedvezménytől, illetve nem biztosítja a helyét a tanfolyamon (túljelentkezés esetén a regisztrációs díj befizetésének sorrendjében vesszük figyelembe a jelentkezéseket).

Milyen végzettségekkel kapható felmentés a képzésen az egyes tananyagegységek alól?

A felmentések körét a 607/2023. (XII. 22.) Korm. rendelet határozza meg. A pontos végzettségek listáját megtalálod a képzés weboldalán a felmentések pont alatt. Fontos, hogy kizárólag az itt felsorolt végzettségekre adható felmentés. Egy összefoglaló táblázattal igyekszünk áttekinthetővé tenni a felmentési lehetőségeket.

Mi történik felmentés esetén?

Felmentés esetén a képzés óraszáma arányosan csökken a felmentést érintő tananyagegység óraszámával. A tananyagegységhez kapcsolódó mérés alól, a bizottság jogosult jóváhagyni a felmentésed. 

Kaphatok felmentést külföldön szerzett végzettség alapján?

Tanulási eredmények mérése alól a hatósági képzési rendszerben aszerint adható felmentés, ha a képzésre jelentkező rendelkezik a megfelelő jogszabály szerinti záróvizsgával, így honosított oklevél esetében felmentés a tanulási eredmények mérései alól nem adható.

Adható-e felmentés egyes modulok alól a programkövetelmény szerinti rendszerben szerzett sikeres modulzáró vizsga alapján?

A programkövetelmény szerinti rendszerben megszerzett sikeres modulzáró vizsga eredményekre nem adható felmentés, a képzés moduljai és mérései alól felmentés kizárólag 1 évnél nem régebbi programkövetelmény rendszerében kiállított tanúsítvánnyal/ törzslapkivonattal adható.

Kaphatok-e a képzés idejére diákigazolványt?

Diákigazolvány kizárólag az iskolai rendszerben szervezett képzések (felnőttoktatás) esetén jár, a felnőttképzés esetében nem.

Hogyan alakul a képzés díja és mikor kell fizetni?

A képzési díjat a felnőttképzési szerződésben meghatározottak szerint szükséges rendezni. Egyösszegű fizetés esetén a kedvezményes tanfolyami díjat a tanfolyam elején, részletfizetés esetén a megadott részletekben a tanfolyam teljesítésével arányosan. 

Felmentés esetén, a hatósági képzés díja aszerint alakul, hogy az óralátógatás és mérés  alól egyaránt kérsz-e felmentést. A tanfolyami díj első részlete a felmentési eljárás díjával növekszik. Vállalkozási mérlegképes könyvelő képzés esetén (ahol több lehetőség van felmentésre) a honlapon elérhető tanfolyami díj kalkulátorral kiszámolható a végzettséged alapján a képzés várható díja. A mérések díja csökken a felmentéssel érintett mérés díjával. Felmentést (azaz előzetes tudás beszámítást) a felnőttképzési szerződés megkötéséig biztosít a PENTA UNIÓ Zrt.

Van-e a tanfolyami díj esetében részletfizetési lehetőség?

A tanfolyami díjat lehet részletekben is fizetni, azonban az egy összegben vállalt tanfolyami díjunk kedvezményesebb, így érdemes azt a lehetőséget választani. Részletfizetés esetén a megadott részletekben kell a tanfolyami díjat, a tanfolyam teljesítésével arányosan megfizetni. A felnőttképzési szerződés tartalmazni fogja majd a részletek fizetési határidejét.

A tanfolyami díj tartalmazza a mérések díjait és a tankönyveket?

A honlapon a tanfolyami díjak kerültek feltüntetésre, mely a regisztrációs díjat tartalmazza és külön kerülnek feltüntetésre a mérések díjai, melyek együttesen adják ki a képzési díjat. A felnőttképzési szerződésben is a teljes képzési díj fog szerepelni, az egyes díjak fizetésihatáridejével együtt. A képzési díj tartalmazza a teljes tananyagot, több modul esetében a nyomtatott kiadványok elektronikus verziójával együtt, így plusz könyvköltséggel nem kell kalkulálni.

Mi az a kismama/kispapa kedvezmény?

A gyermek születésétől 3 éves koráig kedvezményt biztosítunk a CSED/GYED/GYES ellátásban részesülő szülő részére. A kedvezmény a teljes tanfolyami díjból kerül levonásra, részletfizetési lehetőség nélkül. Más kedvezménnyel nem összevonható. 

Mi az a Penta Tudástér?

A PENTA UNIÓ Zrt. a hatósági képzésein résztvevők számára személyes, jelszóval védett felhasználói fiókot működtet. A felület legfontosabb funkciói (az egyes menüpontok a beiratkozás folyamatában státusztól függően lesznek elérhetőek):

  • személyes adatok aktualizálása
  • a képzés bemeneti feltételeinek és felmentési lehetőségek feltöltése
  • felnőttképzési szerződés megkötése
  • jelentkezési felület a mérésre
  • mérés eredményeinek nyilvántartása
  • számlák kezelése
  • mérésre történő jelentkezések nyomon követése
  • képzés tananyag elérése
  • ütemterv heti bontásban
  • kontakt órák és elektronikus távoktatási órák elérése
  • a tananyagegység időtartama alatt az oktatónak küldhető kérdés a felnőttképzési szerződésben foglaltak alapján
  • képzéshez kapcsolódó egyéb dokumentumok, szabályzatok
  • AI tanulóbot
  • hatósági vizsga jelentkezés és eredmények

Mikortól fogom látni a TudásTér felületén az egyes tananyagegységekhez tartozó tananyagot?

A felnőttképzési szerződésben meghatározott dátumok szerint lesznek elérhetőek az egyes tananyagegységek. Tehát a képzés tananyaga eltérő időpontban válik aktívvá, de a Bónusz tananyag a regisztrációs díj befizetését követően már aktiválódni fog.

Tehát főszabály szerint az ütemtervnek megfelelően az adott tananyagegység indulásakor, annak érdekében, hogy a legfrissebb tananyaggal (pl. adózás jogszabályváltozásokkal frissítés) kezdjétek a tanulást, illetve, hogy az adott tananyagegység alatt annak elsajátítására fókuszáljatok. Ez alól természetesen lehetnek kivételek, amikor 1-2 héttel korábban aktiváljuk a következő tananyagot, pl. felmentés, nyári szünet stb.

Meddig lesz elérhető számomra a távoktatási tananyag?

A távoktatási tananyagok frissítését a képzés befejezéséig, azokhoz a hozzáférést a  felnőttképzési szerződésben megjelölt határidőig biztosítjuk. 

Mivel nyújt többet a prémium csomag?

  • Prémium csomag esetén további + 365 nap tananyagelérést biztosítunk a képzés befejezését követően.
  • Szabadon választható mérési időpontok: amennyiben nem tudsz megjelenni az ütemterv szerinti első, kötelező mérésen (pl. nem megfelelő az időpont vagy nincs elegendő időd a felkészülésre), úgy ezen mérés díja orvosi igazolás hiányában sem "veszik el", hanem egy későbbi alkalommal felhasználható lesz.
  • Dedikált tételvázlatok tankönyv: A "Kidolgozott szóbeli tételek Vállalkozási mérlegképes könyvelő képesítő vizsgára" szakkönyvet a szerző által dedikálva postázzuk! Az átvétel feltételeit a felnőttképzési szerződés tartalmazza.

Mit nevezünk mérésnek és miből épül fel?

A modulok végén a szakmai kompetenciák elsajátításáról a modul zárásaként mérés kerül megszervezésre. A mérések tartalma a részletes szakmai követelmények tekintetében tesztfeladatok, esszé és számítási példák formájában kerül számonkérésre eltérő arányban a dolgozatokban a képzési program szerint. A mérésekre a TudásTér felületén keresztül lesz lehetőséged jelentkezni.

Mikor sikeres a mérés?

A mérés akkor eredményes, ha a mérésben résztvevő legalább a 60%-ot elérte.

Mi a különbség a képző hatáskörébe utalt mérés és a központi mérés között?

A képzés 6 db mérése a képzőintézmény hatáskörébe utalt mérés. Ebben az esetben a mérés dolgozatát a képzőintézmény a Nemzetgazdasági Minisztérium útmutatójában meghatározottak szerint állítja össze és a mérés időpontját is a képzőintézmény határozza meg. Ezek a mérések online formában kerülnek megszervezésre. 

A képzés 1db központi mérése a Nemzetgazdasági Minisztérium hatáskörébe tartozó mérés, mely központi mérés időpontját a minisztérium határozza meg. A központi gyakorlati feladatlapot a Nemzetgazdasági Minisztérium állítja össze és zárt borítékban a mérés előtt bocsátja a képzőintézmény részére. A mérés személyes jelenléttel, tantermi formában kerül megszervezésre. 

Milyen előnyei vannak az online mérésnek?

Online mérés esetén nem kell az idődet utazással töltened, kényelmesen, akár otthonról vagy akár a munkahelyedről is vizsgázhatsz. Megszokott környezetben az utazási költség megspórolásával teheted le a mérést. 

A csoportnak szervezett ütemezés szerinti első mérést meg kell-e várni, vagy előbb is letehetem a mérést egy másik csoporttal?

A mérést előre nem lehet tenni, az ütemezés szerint szükséges haladni azokkal, külön tekintettel arra, hogy a mérésen való részvétel feltétele, hogy a hiányzás nem haladhatja meg a kontakt- és elektronikus távoktatási óraszám 20-20%-át modulonként.

Hányszor tehetek javító/pótló mérést a képzés során?

A képzés ideje alatt a méréseken történő részvétel száma nincs korlátozva, a csoport számára meghirdetett mérési alkalmakon korlátlan számban résztvehetsz, amíg sikeres nem lesz a mérés eredménye.

Milyen dokumentumot kapok, ha minden mérést sikeresen teljesítek?

A képzés zárásról a PENTA UNIÓ Zrt. igazolást állít ki, az alábbi feltételek teljesítését követően:

  • A képzésben résztvevő hiányzása nem haladta meg a kontakt és elektronikus távoktatási óraszám 20-20%-át modulonként
  • a mérésben résztvevő teljesítménye a mérésben legalább a 60%-ot elérte, vagy a modul alól felmentéssel rendelkezik,  így a képzési modul méréséről szóló igazolás minősítése “megfelelt”
  • a képzésben résztvevőnek a képzési díj tekintetében nincs hátraléka.

Az igazolás a kiállítást követően egy évig érvényes. A kiállított, érvényes igazolással tud a résztvevő jelentkezni hatósági vizsgára.

Milyen technikai követelményekre van szükség az online képzésen?

  • Windows 10 vagy újabb operációs rendszerű hordozható számítógéppel (laptop) és MS Office programcsomaggal, programtelepítési jogosultsággal, webkamerával, nyomtatóval, okostelefonnal és internet-hozzáféréssel. 
  • Böngésző: Microsoft Edge; Google Chrome: 70 vagy újabb; Mozilla Firefox: 60. vagy újabb.
  • Internet sávszélesség: 3-4 Mbit/s vagy gyorsabb, HD megtekintés esetén 15 Mbit/s vagy gyorsabb.
  • Szoftverek: Irodai szoftverek (szövegszerkesztő, táblázatkezelő, adatbáziskezelő, prezentációs, Integrált ügyviteli rendszer, amely magában foglalja a főkönyvi könyvelés, pénzügy, tárgyi eszköz, bér, készlet analitika területeket, Adóbevallás kitöltő szoftver (ÁNYK) a telepített nyomtatványokkal, azok kitöltési útmutatójával)

Mi az oktatási azonosító számom? Hol tudom megnézni?

Az oktatási azonosító az oktatásban a résztvevők egyedi azonosítója. Ez egy 7-tel kezdődő 11 számjegyből álló számsor, ami a diákigazolványotokon is szerepel. Nem mindenki rendelkezik jelenleg ilyen azonosítóval. Amennyiben nem találod a Te azonosítód, úgy a felnőttképzési szerződés megkötését követően a Felnőttképzési Adatszolgáltatás Rendszeréből lekért oktatási azonosító számod elérhetővé tesszük a TudásTér belépési felületen a Saját adatok menüpontban.

Hol tudok hatósági vizsgát tenni?

Hatósági vizsgát az érvényes igazolással hatósági vizsgaközpontban tudnak tenni a jelentkezők. A PENTA UNIÓ Zrt. is hatósági vizsgaközpont, így résztvevőink a kiállított igazolással jelentkezni tudnak intézményünkhöz hatósági vizsgára.

Hogyan épül fel a hatósági vizsga?

A vizsga gyakorlati és szóbeli vizsgarészekből áll. 

A gyakorlati vizsga két részből tevődik össze:

  1. A vizsgarész megnevezése: Pénzügyi számvitel ( Vizsga időtartama: 180 perc)

  2. A vizsgarész megnevezése: Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése (Vizsga időtartama: 180 perc)

A szóbeli vizsgarész megnevezése:

  1. Pénzügyi kimutatások összeállítása, elemzése és ellenőrzése (Vizsga időtartama: 40 perc, ebből felkészülési idő 20 perc)

A szóbeli vizsgán való részvétel feltétele a gyakorlati vizsgarészek sikeres teljesítése (külön-külön min. 60%).

Milyen dokumentumot szerezhetek, ha sikeresen teljesítem a hatósági vizsgát?

A hatósági vizsga sikeres teljesítését követően a Hatósági vizsgaközpont hatósági képesítés megszerzését igazoló tanúsítványt állít ki.

Milyen mérlegképes könyvelő képzések vannak és mi a bemeneti feltételük?

  • Vállalkozási mérlegképes könyvelő
  • Államháztartási mérlegképes könyvelő
  • IFRS mérlegképes könyvelő
  • Pénzügyi szervezeti mérlegképes könyvelő


A hatósági tanúsítvány megszerzését követően hogyan tudok regisztrálni a Nemzetgazdasági Minisztérium könyvviteli szolgáltatást végzők nyilvántartásába? 

A regisztráció menetének rövid összefoglalója itt érhető el: NGM regisztráció a könyvviteli szolgáltatást végzők nyilvántartásába

Ha szeretne még több információt kapni, nézze meg exkluzív webinárunk felvételét!

 

Jelen tájékoztatás nem teljeskörű!

Szóljon hozzá a témához!

PENTA UNIÓ

PENTA UNIÓ

Oktatási Centrum

A böngészője elavult.

A PENTA UNIÓ weboldalának fejlesztésekor arra törekedtünk, hogy az oldal böngészése
a lehető legegyszerűbb és legkényelmesebb legyen. Ennek érdekében a legfrissebb
technológiákat alkalmaztuk, melyek közül néhány kezelésére az Ön böngészője nem
alkalmas. A teljeskörű felhasználói élmény érdekében javasoljuk, hogy frissítse böngészőjét.

Frissítse böngészőjét ingyenesen...

firefox

...vagy böngésszen tovább

Személyre szabott böngészési élmény?

Ahhoz, hogy személyre szabott élményt nyújthassunk weboldalunkon, el kell fogadnia a Cookie-k (sütik) használatát. Az adatokat biztonságban kezeljük és kizárólag fair play módon használjuk: Adatkezelési szabályzat

Elfogadom a sütiket Módosítom a beállításokat
Elengedhetetlen sütik

A feltétlenül szükséges sütiket mindig engedélyezni kell, ezek nélkül az oldal működése nem tud megvalósulni. Ezekben a sütikben személyes adatokat nem tárolunk és semmi másra nem használjuk őket, csak hogy az oldal működését biztosítsuk.

Elengedhetetlen sütik

Funkcionális sütik

Ez a webhely a Google Analytics-et használja anonim információk gyűjtésére, mint például az oldal látogatóinak száma és a legnépszerűbb oldalak. A statisztikában nincs semmilyen személyes adat, célja, hogy pontosabb képet kapjunk látogatóink számáról és az oldalaink látogatottságáról.

Funkcionális sütik

Marketing sütik

Marketing célú sütik segítsgével pontosabb képet kapunk látogatóink szolgáltatásaink és termékeink iránti érdeklődéséről, így személyre szabott ajánlatokkal tudjuk segíteni. A gyűjtött személyes adatokról és a szolgáltatásokról részletes lista található az Adatkezelési szabályzatban

Marketing

Beállításait a későbbiekben a lábléc menüben található "Süti beállítások"-ra kattintva tudja megváltoztatni.

Összes elfogadása Beállítások mentése