A magyar népességnél csak a magyar könyvelők „fogynak” gyorsabban: Duplázódott a 65 év feletti, szakmából kifelé menő szakemberek súlya a szakmában.
A pénzügyi-számviteli szakképzésekre specializálódott PENTA UNIÓ Zrt. közel 8 ezer regisztrált mérlegképes könyvelő között végzett felmérést a 2013. és 2018. közötti időszakban.
A vizsgált 5 éves periódusban, a 41-50 éves korosztály súlya 6 százalékponttal 36%-ra, az 51-60 és a 61-65 éves korosztályé 2-2 százalékponttal 27%-ra és 9%-ra, a 65 év felettiek pedig 3 százalékponttal 7%-ra emelkedett a szakmában. Ezzel párhuzamosan a 31-40 éves korosztály reprezentáltsága a korfában 14 százalékponttal 19%-ra csökkent. A 20-30 éves korosztály képviselete (3%) nem változott a vizsgált időszakban.
A statisztikák alapján a nyugdíjkorhatárt elérve a könyvelők közel fele abbahagyja a munkát, alig negyedük még 65 év felett is dolgozik. A következő 5 évben – a PENTA UNIÓ Zrt. számításai szerint – a könyvelők 14%-a, megközelítőleg 7.000 könyvelő esik majd ki a nyugdíjazás miatt a szakmából. Ugyanakkor a 2018. évben sikeresen bizonyítványt szerzők száma a szakképző OSAP statisztikára alapozott optimista becslése szerint sem érte el az 1.000 főt. Tovább rontja a helyzetet, amennyiben a tendenciát is figyelembe vesszük, hogy 2013. évben ez a szám közel a duplája volt.
„Sokan mondják, hogy csak a további digitalizáció segíthet, de addig is a könyvelői szakmára hiányszakmaként kell tekintenünk.” – mondta Herich Roland a PENTA UNIÓ Zrt. vezérigazgató-helyettese. Nem is csoda hogy a vállalkozások nem találnak könyvelőt, hiszen a már dolgozók tele vannak munkával, a képzésen tanulók száma pedig évről-évre drasztikusan csökken, öt év alatt 2.654-ről 1.492-re esett vissza. Tovább fokozta a könyvelőhiányt, hogy 2013-tól már nem csak felsőfokú végzettséggel, hanem a vállalkozási mérlegképes könyvelő bizonyítvánnyal rendelkezőknek is lehetőségük nyílt belépni az adótanácsadó képzésbe. Könyvelők százai bővítették tevékenységüket a jövedelmezőbb adótanácsadói tevékenységgel a könyvelői munkájuk terhére az utóbbi időben. A szakma számára azonban öröm, hogy – a könyvelőket foglalkoztató partnereink adatai szerint – a fizetések az átlag felett nőttek az elmúlt években.”
A szakemberhiányt érzékelve az innovatívabb képzők távoktatási kurzusokkal bővítették az elmúlt években képzési kínálatukat. A rugalmasabb képzés segítségével azok számára is elérhetővé váltak a keresett szakmák, akik eddig munkahelyi, családi vagy éppen utazási kötöttségek miatt nem tudták megkezdeni tanulmányaikat.
További információkat a tavasszal induló távoktatásos és tantermi pénzügyi-számviteli képzésekről itt talál >>
- Pénzügyi-számviteli ügyintéző tanfolyam *A003
- Bérügyintéző és társadalombiztosítási ügyintéző KOMBI tanfolyam *A005, *A006
- Vállalkozási mérlegképes könyvelő tanfolyam *A014, *A015
- Adótanácsadó tanfolyam *A018, *A019
- IFRS mérlegképes könyvelő tanfolyam *A008
- Okleveles nemzetköziadó-szakértő tanfolyam *A010
- Okleveles forgalmiadó-szakértő tanfolyam *A012
Szóljon hozzá a témához!